دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵,Aug 29 2016
پیشنهاد سردبیر
پیشنهاد سردبیر

نظــر سنجــی

آرشیو
به نظر شما مهمترین پروژه موردنیاز مردم کوار چیست؟
آخرین عناوین
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۲:۳۶
شهرستان کوار دارای زیارتگاه های متععدی است که همواره مورد توجه خاص مردم با ایمان این خطه بوده است.

1- بقعه ی شاهزاده ابوالقاسم (ع)
به فاص
له حدود 500 متری روستای ولیعصر(عج) که سابقاً مشهور به قلعه فرنگی بوده است، جاده ی آسفالته بقعه ی امامزاده شاهزاده ابوالقاسم از جاده شیراز- کوار جدا می شود و با طی حدود 1300 متر به آن مکان مقدس می رسد.


در ابتدای جاده ی امامزاده، تاق نصرت دو دهنه ای در سال های اخیر ساخته اند و بارگاه امامزاده بر روی تپه ای و در ارتفاع 1439 متراز سطح دریا قرار دارد. ساختمان جدید آن در 10 سال گذشته به صورت مهندسی ساز ساخته شده و سنگ قبری در زیر آن است که با خطوط کوفی کلمات الله و محمد روی آن نوشته شده است.
قسمتی از اطراف تپه را جهادسازندگی محوطه سازی و درخت کاری کرده است. یک حلقه چاه هم به ژرفای 200 متری به آب رسیده است و امامزاده باغی هم در پائین تپه در مالکیت دارد.

 

2- قدمگاه و زیارتگاه خضر نبی (ع)

این تفرجگاه و زیارتگاه در کوه اکبرآباد قرار دارد و دسترسی به آن با هر وسیله نقلیه ای امکان پذیر است. درونی ترین قسمت زیارتگاه محل تلاقی سه سنگ عظیم است که زیارتگاه اصلی می باشد. سنگ سوم عمود بر راستای قبله می باشد و روی آن علامت یک دست به صورت کنده کاری مشاهده می شود و کلمه جلاله «الله» نیز درون دست دیده می شود. البته سند معتبری وجود ندارد که نشان دهنده قدمت و دلیل این علامت ها باشد. 

 

3- بقعه ی سید احمد در روستای فتح آباد

در غرب روستای فتح آباد و با فاصله ی حدود 150 متری ساختمان های این روستا، در ارتفاع 1381 متری از سطح دریا این امامزاده قرار دارد.
حضرت سید احمد بر اساس کتیبه ای که در کنار در ورودی بقعه روی کاشی نوشته شده فرزند امام موسی کاظم(ع) می باشد.
ضریح ساده فلزی، روی ضریح چوبی قرار دارد و سنگ قبر جدیدی در روی آن می باشد.

4- بقعه ی شاه غیب ده شیب
در ارتفاع 1507 متری از سطح دریا و به فاصله یک کیلومتری روستای ده شیب، بقعه ی این زیارتگاه در محوطه پنج هزارمتری قرار دارد. ساختمان بقعه ی این امامزاده هشت ضلعی است و یک راهرو دارد. ضریح فلزی ساده کوچکی در بقعه قرار دارد و گنبد هم ندارد.

5- بقعه ی امامزاده سید محمد ده شیب
این زیارتگاه به فاصله 200 متری جاده آسفالته، در میان کشتزارها و باغ های ده شیب و در ارتفاع 1469 متری از سطح دریا قرار دارد.
ساختمان این بقعه در اتاقی در اندازه 7×5 متر می باشد و ضریح فلزی کوچکی در آن قرار دارد.
در جلو بقعه، پنج سنگ قبر صندوقی که در زمین فرو رفته و رویه بالایی آن ها همسطح زمین است از دوره ی صفویه وجود دارد و تاریخ یکی از آن ها 1118 ه . ق . می باشد.
دو جوی آب روان به فاصله پنج شش متری بقعه می گذرد و چند دخت در اطراف آن وجود دارد که یک درخت سرو و یک چنار دویست ساله در میان آن ها دیده می شود.

6- بقعه ی شاه ولید دشتک

در روستای دشتک، در ارتفاع 1454 متری از سطح دریا ساختمان نوساز این بقعه در اندازه
5/5 ×5/3 متر قرار داردو ضریح کوچک فلزی در وسط حرم قرار داده اند.
در محوطه هزار متری بقعه، آب روان جوی و چندین درخت قرار دارد. ضمناً در تاریخ نگارش این مطلب، جاده ی آن خاکی است.

 

7- بقعه ی شاه ابوالخیر (اسحاق) روستای شاه بهرامی
حدود 5/2 کیلومتری قهوه خانه شاه بهرامی و در غرب آن ، در شیب لب رودخانه در ارتفاع 1437 متری از سطح دریا و حدود شش متر بالاتر از سطح رودخانه، ساختمان جدیدی در سال 1382 برای این امامزاده به صورت اتاقی در اندازه 6×4 متر ساختند که در آن نه قبری وجود دارد و نه ضریحی .
در اطراف بقعه، چند سنگ قبر از دوره ی معاصر و نیز قبرستانی در بالا از همان دوره وجود دارد.

8- بقعه ی امام ضامن روستای بورکی (booraki)

این قدمگاه در ارتفاع 1494 متری از سطح دریا و در تنگی بین دو کوه و حدود یک کیلومتری شمال روستای بورکی قرار دارد.
ساختمان نوساز آن در حال ساخت و تکمیل می باشد. در وسط ساختمان، ضریح آلومینومی کوچکی وجود دارد که زیر آن سنگ قبر هم ندارد. در پشت ساختمان بقعه، سکو و صفه بندی کرده اند و تعداد پنج اتاق زائر سرا برای رفاه حال زوار ساخته اند. محوطه سازی اطراف این زیارتگاه، جایگاه زیبایی برای زائران ایجاد خواهد شد.

 

منابع:

کتاب کوار زمرد فارس

سایت بزرگ شهر اکبرآباد (http://www.akbarabad.com/)

http://arbabsofla.blogfa.com/

http://www.aghilatolarab.ir/مطالب مرتبط :

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نام
نام خانوادگی
پست الکترونیک
موضوع
نظرشما