پیشنهاد سردبیر
پیشنهاد سردبیر

نظــر سنجــی

آرشیو
به نظر شما مهمترین پروژه موردنیاز مردم کوار چیست؟
آخرین عناوین
۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰:۰۶
بر هیچ کارشناس و حتی کشاورزی پوشیده نیست که اگر روند مصرف آب بدینگونه ادامه یابد چند سال آینده منابع آب مناسبی جهت شرب نیز در دسترس نخواهد بود چه رسد به کشت و زرع.

به گزارش بهارکوار به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کوار، مسئول آب و خاک این مدیریت گفت: آب به عنوان منبع حیات و عامل اصلی آبادانی از دیر باز مورد توجه انسانها بوده است و اکثر تمدن های بزرگ دنیا در طول  تاریخ و حتی در چند دهه اخیر اکثر شهرهای آباد و مهم کشورها در حاشیه­ی رودها و منابع اصلی آب احداث شده است.

 

کمی بارش در سالیان اخیر از یکسو و عدم رعایت الگوی مناسب مصرف از طرف دیگر باعث کاهش روز افزون ذخایر آبی در سطح کشور شده است. دراین میان استان فارس که به عنوان قطب کشاورزی کشور شناخته می شود، سال های کم بارشی را پشت سر می گذارد و همین قطب کشاورزی بودن سبب شده که نه تنها با اصلاح الگوی کشت و مصرف آب به مقابله با این پدیده طبیعی پرداخته نشود بلکه بنا به توصیه مسئولین وقت با افزایش سطح زیر کشت محصولات  مختلف به کاهش هر چه سریعتر ذخایر آبی استان نیز دامن زده شود.

 

علیرضا راسخ افزود: امروزه بر هیچ کارشناس و حتی کشاورزی پوشیده نیست که اگر روند مصرف آب بدینگونه ادامه یابد چند سال آینده منابع آب مناسبی جهت شرب نیز در دسترس نخواهد بود چه رسد به کشت و زرع. خشک شدن اکثر چاه های کشاورزی و افزوده شدن به عمق دیگر چاه ها که در بعضی از مناطق استان حتی به بیش از 500متر نیز رسیده، زنگ خطری است که سالیان زیادی به صدا در آمده اما هیچ گوش شنوایی وجود ندارد.

 

تخلیه روستاهایی که زمانی قطب تولید برنج استان بوده اند و در حال حاضر حتی آبی برای شرب روستاییان و دام های آنها وجود ندارد سالهاست که آغاز شده است. هجوم به شهرهای استان و در طی آن بروز ناهنجاری های اجتماعی در سطج این شهرها روح هر انسان دلسوزی را آزار می دهد، اما چاره چیست؟

 

آیا باید روند تولید و الگوی مصرف کنونی را تا پایان ذخایر آبی استان ادامه داد و یا با چاره اندیشی کارشناسانه راه حل مناسبی برای این موضوع پیدا کرد؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که تمامی دست اندرکاران، تولیدکنندگان و حتی مصرف کنندگان برای آینده خود و سرزمین خود مسئولانه و دلسوزانه با موضوع برخورد کنند ؟

 

وی در ادامه گفت: اکثر کارشناسان بر این باورند که می توان با مد نظر قرار دادن یک سری اصول که سالهاست کشورهای توسعه یافته در صنعت کشاورزی خود رعایت می کنند براین مشکل فائق آمد. اصلاح الگوی کشت، استفاده صحیح و علمی از روشهای آبیاری نوین، تسطیح علمی اراضی کشاورزی، استفاده از ارقام کم آب و زودرس، کاهش سطح زیر کشت و افزایش راند مان تولید در سطح، استفاده از کشت های گلخانه ای و خیلی از اصول دیگر می تواند به بالا رفتن راندمان آب مصرفی در بخش کشاورزی کمک کند.

 

البته اکثر قریب به اتفاق کارشناسان و حتی کشاورزان براین باورند تا زمانی که میزان بهره برداری از منابع آب استان بخصوص سفره های آب زیرزمینی توسط مدیریت منابع آب محدود نگردد (با نصب کنتورهای حجمی) اجرای خیلی از روش های توصیه شده اثر چندانی در کاهش میزان افت آبهای قابل استفاده نخواهد داشت چرا که هستند عده ای کشاورز که هنوز بر این باور قدیمی اصرار دارند که هر چقدر آب بیشتری به کشت و زرع خود بدهند محصول بیشتری برداشت می کنند.

 

لذا می بایست با محدود کردن میزان برداشت از ذخایر آبی، کشاورزان را وادار به بالابردن راندمان آب مصرفی در مزارع و باغات خود با اجرای اصول فوق الذکر کرد.

 

وی در پایان افزود: امید که روزی فرا رسد که آگاهی کشاورزان این مرز و بوم به حدی بالا رود که نیازی به کنترل مصرف آب توسط ارگان های مسئول نباشد و خود بهره برداران این موضوع را دلسوزانه رعایت نمایند.

کوار اس ام اس


مطالب مرتبط :

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نام
نام خانوادگی
پست الکترونیک
موضوع
نظرشما