پیشنهاد سردبیر
پیشنهاد سردبیر

نظــر سنجــی

آرشیو
به نظر شما مهمترین پروژه موردنیاز مردم کوار چیست؟
آخرین عناوین
۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶:۳۹
پس از گذشت 45 سال از شروع مطالعات اولیه سد کوار، این پروژه تنها 40 تا 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اگر بخواهد با همین حرکت لاک پشت وار به راه خود ادامه دهد باید منتظر بهره برداری از آن در 50 سال دیگر باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارکوار، سازمان آب منطقه ای فارس، از سال 1350 مطالعات اولیه خود را به وسیله مهندسان مشاور برای احداث سدی در 10 کیلومتری غرب شهر کوار و 65 کیلومتری جنوب شرقی شیراز روی رودخانه قره آغاج آغاز کرد. (منبع: مبشری، فریدون و .... بی تا، ص 121،172 و 188-186 )

 

بعد از انقلاب و در دولت اول هاشمی رفسنجانی و با حضور شخص ایشان، کلنگ آغاز عملیات اجرایی سد میرزای شیرازی کوار به عنوان یکی از اولین پروژه های وزارت نیرو (پروژه‌ای با کد تک رقمی) به زمین زده شد.

 

سالها گذشت و مردم شهرستان کوار در حسرت ساخت سد وعده داده شده روزگار می گذراندند تا اینکه در سال 1388 و در دولت محمود احمدی نژاد و با پیگیری های نماینده وقت، عملیات اجرایی سد کوار مجدداً آغاز شد و تا سال 1391 یعنی در طول سه سال، پیشرفتی 37 درصدی داشت تا اینکه در خرداد ماه 91 عمليات اجرايي سد به دلیلی که نداشتن نقدینگی خواندند، تعطيل شد.

 

پس از آن و با روی کار آمدن دولت حسن روحانی خبری از سد کوار نبود تا اینکه با پیگیری های مداوم مسئولین شهرستان و با تخصیص بودجه های قطره چکان، عملیات اجرایی ساخت این سد با حرکتی لاک پشت وار در نیمه دوم سال 94 از سر گرفته شد و مسئولین شهرستان در بهمن ماه 94 از پرداخت کل بدهی سد و تأمین پیشاپیش اعتبار برای فعالیت مداوم کارگاه سد تا پایان مهرماه 95 خبر دادند اما از همان اوایل سال 95 خبرهای رسیده از فعالیت بسیار ضعیف عملیات اجرایی سد حکایت داشت و در حالی که میزان اعتبار سد کوار در بودجه 94 میزان 7 میلیارد اعلام شده بود، این اعتبار برای سال 95 به 5 میلیارد کاهش یافت و این در حالی بود که 4 میلیارد از این 5 میلیارد وعده داده شده نیز از محل اسناد خزانه می باشد که نقد شدن آن نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 

در مرداد ماه سال جاری و در آخرین خبر از سد کوار، داریوش دهقان فرماندار کوار با ضعیف دانستن پیمانکار سد به جهت عدم توانایی در جذب اوراق وعده داده شده، از قول مساعد برخی از مسئولین کشوری برای تخصیص اوراق و اسنادی تا سطح 30 میلیارد تومان به پروژه سد میرزای شیرازی به شرط فعالیت پیمانکار خبر داد.

 

به هر حال آنچه مبرهن است این است که بودجه‌های قطره چکان و وعده و وعیدهای اوراقی، دردی از این پروژه 45 ساله دوا نمی کند و مسئولین دولت تدبیر و امید اگر تدبیری دارند باید سریعتر انجام دهند چرا که بخش عمده ای از محصولات کشاورزی موردنیاز استان فارس، اعم از غلات و صیفی و میوه‌جات از دشت کوار تأمین می شود و بخش عمده ای از محصول گندم استان را که هر ساله موجب کسب رتبه اول استان در تولید گندم در کشور می شود از این شهرستان زرخیز بدست می آید اما متاسفانه در سالهای اخیر کمبود آب کشاورزی، کشاورزان کواری را با مشکلات عدیده ای روبرو ساخته است و البته مشکل کمبود آب در شهرستان کوار محدود به آب کشاورزی نمی شود و مردم این شهرستان با کمبود آب شرب موردنیاز خود نیز مواجه اند.

 

اکنون و پس از گذشت 45 سال از شروع مطالعات و سالها از کلنگ زنی این پروژه و گذر هفت دولت از این پروژه کم هزینه، متاسفانه به دلیل عدم توجه لازم مسئولین امر و کمبود اعتبارات تخصیصی به پروژه، این سد که از نوع سدهای نسبتاً کوچک می باشد و بار مالی زیادی به کشور تحمیل نمی کند همچنان ناتمام مانده و پس از گذشت 45 سال از شروع مطالعات اولیه تنها 40 تا 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اگر بخواهد با همین حرکت لاک پشت وار به راه خود ادامه دهد باید منتظر بهره برداری از آن در 50 سال دیگر باشیم.

 

سد کوارمطالب مرتبط :

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نام
نام خانوادگی
پست الکترونیک
موضوع
نظرشما