پیشنهاد سردبیر
پیشنهاد سردبیر

نظــر سنجــی

آرشیو
به نظر شما مهمترین پروژه موردنیاز مردم کوار چیست؟
آخرین عناوین
۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲:۲۱
معتمد دیوان با کمک دیگر مشروطه خواهان، فارس را به عنوان یکی از کانون‌های مهم مشروطیت تبدیل کرد و به عنوان مهمترین رهبر مشروطیت فارس شناخته شد.

معتمد دیوان کواریبه گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارکوار، میرزا حسین خان معتمد دیوان بورکی در در سال ۱۲۷۵ ه ق در کوار فارس به دنیا آمد. پدرش غلامرضا خان بورکی، کلانتر کوار در زمان ناصرالدین شاه قاجار و از نوادگان ملا ماندگار بورکی و مادرش از سادات حمزوی شیراز بود. در کودکی به شیراز رفته و در آنجا به تحصیل علمیه و کمالات رسمیه پرداخت و در خوش نویسی نستعلیق به کمال رسید. و چون به سنین جوانی رسید، به نویسندگی محمد رضا خان قوام الملک، نایب الحکومه فارس درآمد و در آنجا به سبب لیاقت‌های فراوان به مراتبش افزوده شد، و پیشکار قوام در فارس شد.[۱][۲]

 

او به دلیل بذل و بخشش فراوان مورد توجه مردم و بازاریان قرار گرفته شد. مدتها پیش از انقلاب مشروطیت مبارزات خود علیه خاندان قوام را شروع کرد.[۳][۴] و در جریان مشروطیت به تهران رفت و از آنجا انقلاب را به شیراز و فارس بسط داد. آیت الله لاری را به شیراز دعوت کرد[۳][۵] و مبارزات مسلحانه خود در جریان انقلاب مشروطیت را آغاز کرد و با کمک دیگر مشروطه خواهان، فارس را به عنوان یکی از کانون‌های مهم مشروطیت تبدیل کرد و به عنوان مهمترین رهبر مشروطیت فارس شناخته شد.[۶] به دستور او قوام به قتل رسید. بعدها به خواست مشروطه خواهان از طرف شاه به عنوان ابواب جمعی فارس، بیگلربیگی وایلخانی ایلات خمسه جنوب ایران منسوب شد.[۷] عاقبت در سال ۱۳۲۶ ه ق توسط عوامل قوام در تخت جمشید به قتل رسید و جسدش را در امام زاده حمزه شیراز دفن کردند.

 

معتمد دیوان کواری در بین بزرگان شیراز

1. انقلاب ایران، ادوارد براون، ترجمه و حواشی احمد پزوه، تهران نشر معرفت 1339
2. فارسنامه ناصری، میرزا حسن فسایی
3.: ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ انقلاب ایران، ادوارد براون، ترجمه و حواشی احمد پزوه، تهران نشر معرفت 1339
4. وقایع اتفاقیه، گزارش اوضاع حوادث فارس در زمان مشروطیت از خفیه نویسان انگلیس، تصحیح سعیدی سیرجانی ۱۳۶۱
5.: ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ۵٫۳ کتاب آبی، گزارش‌های محرمانه وزارت خارجه انگلیس در باره انقلاب مشروطه ایران، تهران نشر نو 1361
6. تحفه نیر، عبدالرسول نیر شیرازی، شیراز، بنیاد فارس شناسی
7.: ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ ۷٫۴ ۷٫۵ ۷٫۶ ۷٫۷ کتاب نارنجی، گزارش‌های سیاسی وزارت خارجه روسیه درباره انقلاب مشروطیت، تهران انتشارات نور 1367

برای اطلاع کامل از زندگی معتمد دیوان می توانید به کتاب کوار زمرد فارس نوشته دکتر جمشید صداقت کیش مراجعه نمایید. متقاضیان این کتاب می توانند به شماره 09171118580 تماس بگیرند.مطالب مرتبط :

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نام
نام خانوادگی
پست الکترونیک
موضوع
نظرشما