پیشنهاد سردبیر
پیشنهاد سردبیر

نظــر سنجــی

آرشیو
به نظر شما مهمترین پروژه موردنیاز مردم کوار چیست؟
آخرین عناوین
۶ دي ۱۳۹۵ - ۷:۲۱:۱۲
پس از (منطقه ی) ورامین من چنین منظره ی زراعتی ممتاز و خندانی ندیده بودم. خدا را شکر کردم که پس از دیدن آن بیابان های لم یزرع، اکنون چشمم به آبادی و سبزه و آب افتاده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارکوار، مارسل اوگوست دیولافوا (1843ـ 1920م) که مهندس راه و ساختمان و باستان‌شناس بود و به همراه همسرش ـ مادام ژان دیولافوا ـ از سوی دولت فرانسه برای انجام کاوش‌های باستان شناسی سه بار به ایران سفر کردند.


اولین مسافرت آنها در سال 1881م به بنادر جنوبی ایران صورت گرفت. مادام دیولافوا مطالعات و مشاهدات اجتماعی و یافته‌های باستان‌شناسی خود و همسرش را به صورت یادداشت‌های روزانه جمع‌آوری نمود و در دو کتاب جداگانه انتشار داد.

 

مادام دیولافوآ به اتفاق همسرش از شیراز به سروستان و سپس در شش نوامبر 1881میلادی. (رمضان 1298 قمری) به ده نو می رسد. وی می نویسد:

«چون مارسل(شوهرم) بهتر شده بود امروز حرکت کردیم و پس از خروج از کوهستانی که مانند تمام کوهستان های ایران لم یزرع و خالی از سکنه بود، به دشت وسیعی رسیدیم که از حیث خرمی و شکوه و وسعت بر دشت سروستان برتری داشت. گندم هایی که تازه سبز شده بودند منظره بسیار زیبایی داشتند و مثل این بود که زمین از ریزه های زمرد مستور گردیده است. زن ها و بچه ها مشغول تعمیر مجاری آب بودند، دهقانان زمین ها را شخم می زدند و بذرافشانان در دنبال آن ها با قدم های منظم حرکت می کردند و با مشت  خود از دامن گندم برداشته و در شیارها می ریختند، پس از (منطقه ی) ورامین من چنین منظره ی زراعتی ممتاز و خندانی ندیده بودم. خدا را شکر کردم که پس از دیدن آن بیابان های لم یزرع، اکنون چشمم به آبادی و سبزه و آب افتاده است. شب را در کوار که در راه شیراز به لارستان واقع شده است توقف نمودیم و صبح زود به طرف فیروزآباد رهسپار شدیم  .... .  » (دیولافوآ، 1362، ص 458)

 

منبع: کتاب کوار زمرد فارسمطالب مرتبط :

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نام
نام خانوادگی
پست الکترونیک
موضوع
نظرشما