پیشنهاد سردبیر
پیشنهاد سردبیر

نظــر سنجــی

آرشیو
به نظر شما مهمترین پروژه موردنیاز مردم کوار چیست؟
آخرین عناوین
۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶:۲۲
آیا سهم مردم کوار از بارش های فصلی، تنها سیل زدگی باغات و مزارع است؟ و یا شور و هیجانی که هنگام بارش های های سیل آسا در میان مردم به وجود می آید؟

اینجا کوار است .... زمرد فارس؛ دشتی که در میان کوه های سر به فلک کشیده زاگرس جنوبی به حق چون زمرد می درخشد، دشتی که گاهاً حتی تحسین گردشگران برون مرزی را نیز برانگیخته است، دشتی که محصولات کشاورزی و باغی پر آوازه ای دارد و کمتر کسی است که در استان فارس نام انگور کوار، هلوی کوار، سیب کوار، انجیر کوار و حتی برنج کوار را نشنیده باشد، دشتی که به عقیده کارشناسان و اهالی فن به همراه دشت مرودشت عنوان مرغوب ترین دشت های استان و حتی جنوب کشور را یدک می کشند.

 

اما زمرد فارس چند سالی است که با پدیده خشکسالی دست به گریبان است و خشکسالی تنها کمبود یا عدم ریزش و پراکنش باران نیست، خشکسالی حاصل استفاده نامحدود از ذخایر زیرزمینی  است در حالی که فکر و برنامه ای برای جایگزین کردن آن نباشد، قطعاً به این نکته پی برده اید که برداشت ما از سفره های زیرزمینی آنقدر زیاد و خارج از کنترل است که حتی در صورت تر سالی های متمادی باز هم سفره های زیر زمینی مجالی برای زندگی و تجدید قوا نمی یابند و این را تعداد زیاد چاه های عمیق و نیمه عمیق منطقه کوار به اثبات می رساند و به عبارت دیگر دخلمان به خرجمان نمی خورد و حتی در صورت بارش های قابل قبول، کماکان خروجی سفره های زیر زمینی به مراتب بیشتر از ورودی آن است و این گونه است که عمق چاه ها هر سال بیشتر می شود و بازدهی آن ها کمتر.

 

اما به راستی چاره چیست ؟

کمتر خرج کردن بی شک جانی دوباره به این دخل می بخشد که در سال های اخیر کشاورزان منطقه با استفاده از روش های نوین آبیاری و کنار گذاشتن روش های سنتی و منسوخ، میزان مصرف آب در هکتار را به حداقل رسانده اند اما این تنها چاره ای نیست که باید اندیشید به نظر میرسد باید ورودی را نیز تا حد امکان افزایش داد و حال این سوال پیش می آید که چگونه ؟

 

آیا سهم مردم کوار از بارش های فصلی، تنها سیل زدگی باغات و مزارع است؟ و یا شور و هیجانی که هنگام بارش های های سیل آسا در میان مردم به وجود می آید؟

بی شک احداث سد کوار و مهار آب های سطحی حجم وسیعی از این بارش ها را کنترل می کند و اجازه خروج از دشت کوار را به آن نمی دهد اما انتظار برای احداث چنین سدی آنقدر به درازا کشیده است که دیدن تاج سد کوار برای ما رویا و آرزویی دست نیافتنی است.

 

به نظر میرسد مسئولین شهرستان در زمینه مهار بارش ها  کمی غافل مانده اند و یا همه هم و غم و امید خود را به سدی بسته اند که وجود ندارد و گویا قرار نیست احداث شود، شاید به همین دلیل است که تمام بارش های کوهستانی و سیل آسا بعد از به بار آوردن خسارت در مزارع شهرستان کوار، راهی سد سلمان فارسی قیروکارزین می شوند و یا چشمه های خروشان منطقه فرمشکان که تنها زیبایی و طراوت را به گردشگران هدیه می دهند و از جلوی چشم همه ما تا سد سلمان می خروشند و رژه میروند و ما تنها سان میبینیم.

 

شاید اگر در حافظه تاریخی خود کمی به عقب برگردیم با وجود رودخانه خروشان قره آغاج، هفت تغره و مکان هایی از این دست، کمتر کسی آینده ای این چنین برای زمرد فارس متصور بود و هیچ وقت فکرش را هم نمیکردیم که عمق چاه ها به 400 متر برسد و فاصله دشت سرسبز کوار تا کویر بی آب و علف تنها یک حرف باشد.

 

جالب است بدانید حتی در صورت عدم بارش های سیل آسا حداقل در منطقه فرمشکان کوار با وجود بیش از 12 چشمه بزرگ و دائمی (به غیر از چشمه های فصلی) و 10 قنات زنده، قابلیت ذخیره سازی میلیون ها متر مکعب آب در فصولی از سال که استفاده کشاورزی به صفر می رسد وجود دارد.

 

بنده علی رغم تحصیل در شاخه ای به جز رشته های مرتبط با آبخیزداری و منابع طبیعی، به دلیل داشتن دغدغه فراوان در کنار دیگر عزیزان و طبیعت دوستان منطقه بعد از سال ها تحقیق و بررسی کارشناسانه، طرح جامعی برای آبخیز داری و برون رفت از بحران خشکسالی درمنطقه کوار در اختیار دارم که البته علی رغم داشتن برخی هزینه ها مثل عکسبرداری هوایی و وقتی که در این خصوص گذاشته ام حاظرم تمام و کمال و بدون هیچ چشم داشتی در اختیار  مسئولین مرتبط قرار دهم که البته از ابتدا نیز نیت همه عزیزان همراه همین بوده است.

 

یادمان باشد...

ما آب را از پدرانمان به ارث نبرده‌ایم بلکه از فرزندانمان به امانت گرفته ایم…

رامین اعتمادفر - فرمشکان

تلفن: 09337073465مطالب مرتبط :

علی نیک عهد
۱۳۹۶/۸/۲۷ ۱۷:۲۵

درود بر شما احسنت تیز بین و دقیق.

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نام
نام خانوادگی
پست الکترونیک
موضوع
نظرشما