38

اظهارنامه چیست و چه فایده ای دارد؟

  • کد خبر : 1059
  • 15 اسفند 1399 - 20:53
اظهارنامه چیست و چه فایده ای دارد؟
اظهارنامه نوعی مهلت دادن رسمی و اختیاری به‌طرف است و خواهان می‌تواند خسارت تأخیر تأدیه را از تاریخ ارسال اظهارنامه مطالبه کند

در نظام حقوق ما گاهی اوقات لازم است برای مطالبه‌ حق خود (برای نمونه طلبی که از دیگری داریم)، ابتدا اظهارنامه‌ای تنظیم و برای طرف مقابل ارسال کنیم. به عبارت دیگر، ارسال اظهارنامه مقدمه‌ای است برای مطالبه‌ بعضی حقوق. در ادامه این مقاله از بهارکوار به بررسی اظهارنامه چیست و فواید آن که توسط اصغر احمدی، وکیل دادگستری و داور رسمی دادگستری فارس نوشته شده می‌پردازیم.

فواید اظهارنامه


۱-اگر از شخصی طلبی داشته باشیم یا تعهداتی به ما داشته باشد، به‌وسیله اظهارنامه، فرصتی به آن شخص داده می‌شود تا تعهدات خود را انجام دهد و چه‌بسا این امر انجام شود و کار به مراجع قانونی و قضایی کشیده نشود.

۲-کشف موضع طرف مقابل: فرم اظهارنامه به شکلی طراحی‌شده که مخاطب در صورت تمایل اظهارات خود را در آن درج می‌نماید، در این صورت اظهارکننده از موضع و اظهارات مخاطب مطلع می‌شود و می‌تواند اقدام مؤثرتری برای احقاق حق خود نماید. گر چه به دلیل اینکه ارسال اظهارنامه موجب اشتغال دادگاه نمی‌شود، بین اظهارکننده و مخاطب رابطه حقوقی دادرسی ایجاد نشده و مخاطب مکلف نیست به آن پاسخ دهد.

اظهارنامه چیست

از طرفی صرف سکوت در برابر اظهارنامه علی‌القاعده، حقی برای اظهارکننده ایجاد نمی‌کند و چنانچه اظهارکننده درصدد احقاق حقوق ادعایی برآید، باید نسبت به تقدیم دادخواست اقدام کند؛ اگرچه در مواردی سکوت مخاطب در برابر اظهارنامه ممکن است تحت شرایطی، اگر با شواهد و قرائن دیگری همراه باشد، در اثبات ادعای خواهان در آینده مؤثر واقع شود. بنابراین چنانچه در پی ابلاغ اظهارنامه دادخواستی تقدیم شد، خواهان یا خوانده می‌توانند به‌عنوان دلیل، اظهارنامه ابلاغ‌شده را نیز ارائه و به آن استناد کنند.

۳-امکان تعامل و درنتیجه حل‌وفصل موضوع خارج از دادگاه. گاهی اوقات همین اظهارنامه ارسالی برای طرف مؤثر واقع‌شده و او از ترس اقامه دعوا از سوی طلبکار، درگیر شدن در دادگستری و دریافت اخطاریه‌های متعدد و نیز حضور مأمور ابلاغ در محل سکونت یا کار خویش، به مذاکره تن می‌دهد و درنهایت بدون اقامه دعوا در دادگستری که مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار است، اظهارکننده به هدف خود که وصول طلبش است، می‌رسد.

نتیجه گیری

اظهارنامه نوعی مهلت دادن رسمی و اختیاری به‌طرف است و خواهان می‌تواند خسارت تأخیر تأدیه را از تاریخ ارسال اظهارنامه مطالبه کند. درنهایت اظهارنامه راه‌حل سریع و آسان و ارزانی است که می‌تواند مسیر طولانی دادرسی را کاهش دهد و به کاهش دعاوی بیانجامد. هر هفته با ما همراه باشید تا نکات حقوقی مفیدی را دراختیار شما قراردهیم.

لینک کوتاه : https://baharekavar.ir/?p=1059

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.