20
به بهانه روز کارگر؛

دستان زحمتکش کارگر، بزرگترین سرمایه است | تقریری بر چالش های کارگران

  • کد خبر : 7795
  • 11 اردیبهشت 1401 - 6:38
دستان زحمتکش کارگر، بزرگترین سرمایه است | تقریری بر چالش های کارگران
دستانی که روزها در تلاش‌اند برای آرامش شب‌ها و شب‌ها در تکاپویند برای آسایش روزها!

وقتی دانش آموز بودم و هم کلاسی هایم را می دیدم که عنوان شغل اجتماعی پدرشان نقش به سزایی در تکریم آنان از سوی سایر دانش آموزان، مجموعه مدرسه و مردم دارد، دوست داشتم پدرم در منصبی از مناصب کارمندی مشغول به کار باشد.

یپش تر که آمدم راجب جایگاه کارگر در آموزه های دینی و مباحث انسانی آن بیشتر اندیشیدم و از این که در این شغل حق کمتری نسبت به سایر مردم ضایع می گردد، تامل نمودم…

کارگران از زحمت بازوان خویش و عرق جبین روزی می خورند و در پی کسب درآمد حلال گرچه جسمشان رنجور می گردد، اما مشی آنان یک زندگی آبرومندانه و عزت مند است.

کارگران در نگاه رسول مهربانی ها شریف ترین مردمانند و ایشان بر دستان پینه بسته کارگر بوسه می زد و بر این بوسه افتخار می نمود.

معمار کبیر انقلاب نیز از کارگران به نیکی یاد می کرد و همواره این قشر شریف مورد خطاب او بودند؛ به طوری که حضرت امام حیات جامعه را مرهون کار و کارگر می دانستند…

هم چنین رهبر معظم انقلاب سال گذشته با نگاهی نو به فرهنگ کار و کارگری وجایگاه والای آن در اسلام اذعان نمودند :” در یک اقتصاد مستقل و تولید محور ، کارگر ستون اصلی است و این نقش تاثیرگذار کارگران باید با کمک دستگاه های تبلیغاتی و رسانه ها به فرهنگ عمومی تبدیل شود.”
در حقیقت هفته کار و کارگر فرصتیست تا از این قشر پرتلاش و فعال جامعه قدردانی کنیم و به مشکلات آنان و کوشش برای رفع آن ها بیشتر بپردازیم و با یادآوری نقش بی بدیل آنان در چرخه ی اقتصاد کشور به بحث حقوق و دستمزد آنان نگاهی نو بیندازیم؛

از آنجا که مسئله بیمه کارگران و حداقل دستمزد آنان در قانون کار از سال ها پیش تاکنون مورد مناقشه بوده و هست، حمایت همه جانبه از حقوق کارگران امری مهم و ضروری می باشد.

با توجه به این که در ماه های پایانی سال گذشته پس از کشمکش های فراوان، بالاخره توافقاتی بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان حاصل گردید، باز هم دولت باید در تامین حقوق کارگران تلاش خود را مضاعف کند و با نظارت بر افزایش قیمت ها تعادلی را بین تورم و افزایش حقوق کارگران برقرار نماید.

در این میان کارفرمایان و پیمانکاران هم باید در پرداخت حقوق و دستمزد کارگران دقت نظر کنند تا دیگر شاهد تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران و پیامدهای نامطلوب آن نباشیم.

با دقت به مبحث کار و کارگر درمی یابیم آنان که ارباب رجوعی پشت در اتاقشان منتظر نمی ماند و کمتر با حقوق مردم در حرفه خود سر و کار دارند، نان حلال بر سر سفره آوردن از ویژگی های شغل شریفشان است.

اکنون می خواهم با نگاهی دیگر به ” کارگر” نظر کنم
و ارزش زحمت و دسترنجش را از منظری متفاوت مورد بررسی قرار دهم و یاد کنم از:

رفتگران زحمت کشی که در هنگام انجام وظیفه اجناس گرانبهای مردم را می یابند و با مناعت طبع آن ها را به صاحبانش بازمی گردانند، انسان های شریفی هستند که در چارچوب فکری آنان رعایت حرام و حلال الهی در صدر قرار دارد.

کارگری که حین کار کردن جان خویش را از دست میدهد نزد خدای متعال جایگاه بلند و پاداش بزرگی دارد.

کارگر میدان میوه و تره بار که در شب های سرد زمستان در پی کسب درآمد حلال، خود را با لباس های متعدد می پوشاند و بر سر جاده می ایستد تا خود را به محل کارش برساند و در این حین بر اثر تصادف جان به جان آفرین تسلیم می کند و همواره جمله ” دوست ندارم بچه هایم درمانده شوند” بر زبان اوست، همانند مجاهدیست که در راه خدا به مبارزه و جهاد می پردازد.

و با این تفاسیر من دوست دارم پدرم یک کارگر باشد. آری! من عرق جبین پدرم را پای تنور نانوایی با زبان روزه دوست می دارم، من دستان پینه بسته و چشمان خسته پدرم را که از زمین کشاورزی نانی بر سر سفره می آورد دوست می دارم.

آری ! من عنوان ” کارگر ” را برای پدرم بیش از عنوان” بازنشستگی ” اش دوست می دارم.

روز کارگر بر همه پدران و کارگران زحمت کش مبارک.

لینک کوتاه : https://baharekavar.ir/?p=7795

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.